Titan Folding Exam Desk MDF Edge 600x600x720mm Beech KF78654
Product Code:
KF78654
Pack Of
1
Lead Time
1 day
This exam desk is the perfect accompaniment to the Titan seating range. Wipe clean, with an integral pen groove.
- General
- This exam desk is the perfect accompaniment to the Titan seating range. Wipe clean, with an integral pen groove.
| Colour | Beech |
| Size | 600mm |
| Material | MDF/Steel |
| Weight | 17.9kg |
| Pack Size | One |
| Standards | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Height | 720mm |
| Shape | Square Table |
| Height Adjustable | Yes |
| Leg Type | 4 Leg |
| Made To Order | No |
| Top Material | 18mm Laminated MDF |
| Table Colour | Beech |
| Folding | Yes |
| Leg Colour | Black |
| Weight Capacity | 25 |
| Self Assembly | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 200 |
| OEM | KF78654 |
| Width (mm) | 700 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins) | 1 |
| Desk Ports | No |
| Desk Shape | Square |
| Wheelchair Access | Yes |
| Capacity Weight (Kg) | 25 |
| Desk Shape/Type | Square |
| Classroom safe with rounded corners |
| Ideal for exam halls and flexible working |
| Integrated pen groove |
| Sturdy 19mm steel frame with anti-slip feet |
×